Zaštita
MMR cjepivo za ospice: Sprječava epidemiju, a neke osobe ga ne smiju primiti

MMR cjepivo je kombinirano cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole. Ono štiti tijelo od sve tri virusne infekcije, a ne postoje odvojena cjepiva za svaku pojedinu bolest. Iako ne zvuče opasno, ospice uzrokuju osip, temperaturu i kašalj i mogu dovesti do kobnih posljedica pa i do smrti. Upravo zato je važno djecu cijepiti s MMR cjepivom za ospice.
Cjepiva protiv infekcija često dolaze u kombiniranom obliku, a takvo je i MMR cjepivo protiv ospica. Oni koji ga dobe će biti zaštićeni i od zaušnjaka i rubeole. Ova zaštita vrijedi cijeli život, ali pojedine osobe ipak ne bi trebale primiti ovo cjepivo.
Jesu li ospice opasne?
Ospice su virusna infekcija koja pogađa najviše djecu. Praćene su osipom koji traje od sedam do 14 dana, visokom temperaturom i kašljem, odnosno teškim bronhitisom, a javlja se i curenje nosa i konjunktivitis. Kod jedne od 1.000 osobe se može javiti i encefalitis pri čemu može doći do oštećenja mozga ili smrti.
Ovo je izuzetno zarazna bolest koja se prenosi zrakom kapljicama kod kihanja ili kašljanja zaražene osobe. Može se i prenositi klicama koje se nalaze na predmetima i površinama. Osoba tako može dodirnuti ove površine, a nakon toga dodirnuti oči, nos ili usta i zaraziti se. Bolest se najčešće javlja kod djece i prije pojave cjepiva su bile česte velike epidemije bolesti.
MMR cjepivo za ospice
MMR cjepivo je jedini način na koji se mogu suzbiti ospice. To je zapravo cjepivo protiv tri bolesti, ospica, zaušnjaka i rubeole. Ovo cjepivo se prima u djetinjstvu, u dvije doze. Obično se cijepi dijete u dobi od 12 do 15 mjeseci i u dobi od četiri do šest godina. Ove dvije doze znače i doživotnu zaštićenost od navedenih infekcija.
Cjepivo bi trebale primiti i odrasle osobe koje nisu u djetinjstvu cijepljene ili koje su dobile samo jednu dozu. Ovo se posebno odnosi na zdravstvene djelatnike i osobe koje žive u zemljama u kojima su navedene infekcije sveprisutne. Također, upitne su i osobe koje su rođene 1975. ili kasnije jer postoji šansa da nisu cijepljene oba puta.
Tko ne smije primiti MMR cjepivo?
Ovo cjepivo može dobiti većina osoba, ali neke osobe će se prije cijepljenja trebati posavjetovati s liječnikom. Naime, MMR cjepivo ne smiju primiti trudnice, oni s oslabljenim imunološkim sustavom ili oni koji imaju ozbiljnu alergijsku reakciju na bilo koji sastojak cjepiva.
Također, u slučaju da je osoba bolesna u vrijeme kada treba dobiti cjepivo, odnosno kada ima visoku temperaturu ili se osjeća jako loše, potrebno je pričekati da se oporavi. Tek onda će moći primiti cjepivo.
Nuspojave MMR cjepiva za ospice
Kao i kod svakog cijepljenja i ovdje postoje određene nuspojave koje se mogu pojaviti. U pet do 10 posto slučajeva se javlja temperatura osam do 10 dana nakon primjene cjepiva. Temperatura najčešće traje 24 do 48 sati. Nekada je bila preporuka da djeca s alergijom na jaja ne primaju cjepivo protiv ospica, jer su ona uzgojena na stanicama pilećih embrija. Ali studije su pokazale kako ih se ipak smije cijepiti. Sada se smatra kako većina alergijskih reakcija na MMR cjepivo nastaje zbog alergije na sastojak cjepiva gelatin.
Teže nuspojave su rijetke. Tako je rizik razvoja encefalitisa manji od jedan na milijun cijepljenih. Isto tako, u slučaju da je nakon prve doze došlo do anafilaktičke ili druge ozbiljne alergijske reakcije, to je kontraindikacija za primjenu sljedećih doza istog cjepiva.
Zaključak
Ospice su izuzetno zarazna bolest i zato je važno u djetinjstvu primiti MMR cjepivo za ospice. Osim od ospica, cjepivo štiti i od zaušnjaka i rubeole. Ospice mogu biti opasne, a i cjepivo ima određene nuspojave. Također, određene osobe se ne smiju cijepiti
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare